Wodospad otoczony mgłą jako symbol stwarzania

Ile trwały dni stwarzania?

Niektórzy kreacjoniści są zdania, że ziemia i życie na niej powstały w ciągu sześciu dni stwarzania. Przy tym każdy z nich trwał 24 godziny. Swoje przekonanie opierają na Księdze Rodzaju 1 rozdziale, gdzie rzeczywiście przy każdym etapie stwórczym użyto określeń „dzień” i „noc”. Jednak żeby poprawnie zrozumieć, o jaki okres tu chodzi, trzeba zastanowić się głębiej nad tym zagadnieniem.

Potrzebna jest wnikliwość

Analizując temat dni stwarzania, należy pamiętać, że relacja ta została spisana po hebrajsku. W języku tym dzień (jom) może oznaczać 24-godzinną dobę, ale też dłuższe odcinki czasu. Na przykład w Księdze Rodzaju 2: 4 czytamy: „Takie były dzieje nieba i ziemi podczas ich stworzenia. W dniu, kiedy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo” (BW). Warto zauważyć, że w tej relacji sześć dni stwarzania określono mianem jednego dnia. Poza tym w Liście 2 Piotra Bóg ukazuje nam, jak zapatruje się na czas: „Niech to jedno, umiłowani, nie uchodzi uwagi waszej, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień”. Podobne słowa są zawarte w Psalmie 90:4 – „Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął, niby straż nocna”. Kiedy więc analizujemy relację biblijną, w której występuje wyraz „dzień”, należy zbadać, jakiego konkretnie okresu on dotyczy.

Dni stwarzania, czy okresy stwarzania?

Omawiając ten temat, warto również zwrócić uwagę na słowa z Księgi Rodzaju 2:2 i porównać ten tekst z Listem do Hebrajczyków 4:4-6:

„A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął” (Rodzaju 2:2).

„Powiedział bowiem /Bóg/ na pewnym miejscu o siódmym dniu w ten sposób: I odpoczął Bóg w siódmym dniu po wszystkich dziełach swoich. I znowu na tym /miejscu/: Nie wejdą do mego odpoczynku. Wynika więc z tego, że wejdą tam niektórzy, gdyż ci, którzy wcześniej otrzymali dobrą nowinę, nie weszli z powodu /swego/ nieposłuszeństwa” (Hebrajczyków 4:4-6).

W Księdze Rodzaju 2:2 czytamy, że w siódmym dniu Bóg odpoczął od dzieła stwarzania. Jakieś 4000 lat później apostoł Paweł wspomina w Liście do Hebrajczyków, że ów dzień odpoczynku jeszcze trwa. Dzień ten obejmował zatem tysiące lat. Czy nie należy więc tak samo podejść do wcześniejszych sześciu dni stwarzania? Dodatkowym argumentem w tej kwestii mogą być badania naukowe. Dowodzą one, że Ziemia może mieć ponad 4 miliardy lat. Biorąc to wszystko pod uwagę, słuszny wydaje się wniosek, że Ziemia i życie na niej nie powstały w ciągu sześciu literalnych dni. Chodzi raczej o okresy, które mogły trwać tysiące lat.

Scroll to Top